Videre til indhold | Videre til menunavigation

Du er her: Forside / Om os / Nyheder / Tidligere R-profil bliver ny direktør i Dansk Blindesamfund

Tidligere R-profil bliver ny direktør i Dansk Blindesamfund

Dansk Blindesamfund ansætter pr. 1. september Rasmus Grue Christensen som ny direktør.
Tidligere R-profil bliver ny direktør i Dansk Blindesamfund

Rasmus Grue Christensen. Foto: Mandag Morgen

Rasmus Grue Christensen kommer fra en stilling som projektdirektør i Mandag Morgen. Tidligere har han blandt andet været sekretariatschef for Radikale Venstre, sekretariatschef i Ungdommens Røde Kors og diplomat i Udenrigsministeriet.

"Vi er utroligt glade for, at det er lykkedes at finde en kapacitet som Rasmus, som vil styrke Dansk Blindesamfunds fremtidige arbejde. Det ser jeg meget frem til", udtaler Dansk Blindesamfunds landsformand Thorkild Olesen.

Rasmus Grue Christensen får ansvaret for ledelsen af foreningens samlede administration, herunder i alt ca. 300 ansatte i hele landet, og for samarbejdet med foreningens politiske ledelse, kredse og politiske udvalg. Han vil samtidig skulle støtte den politiske interessevaretagelse på nationalt og internationalt plan.

printerikonPrintvenlig
Oprettet af Tina Adele Hoff
Publiceret 02/07 2017
Sidst opdateret 02/07 2017